Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mieszkańcy miasta wybrali się na spacer po Koźlu z Powiatowym Konserwatorem Zabytków

Data publikacji: 2018-09-02, Data modyfikacji: 2018-10-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Muzeum Ziemi Kozielskiej w dniu 30 sierpnia zaprosiło mieszkańców na przechadzkę po mieście połączoną ze zwiedzanie zabytków Koźla. Przewodnikiem wyprawy był historyk i konserwator zabytków Grzegorz Naumowicz. Plany wycieczkowe nieco pokrzyżowała pogoda, jednak o 17.00 mieszkańcy miasta zaopatrzeni w parasole zaczęli licznie gromadzić się pod bramą Baszty. Pierwszym punktem spaceru był gotycki kościół pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej przy ul. Złotniczej. Ze względu na opady deszczu w murach kościoła odbyła się dłuższa prezentacja dotycząca stylów budownictwa w naszym mieście. W trakcie wykładu Grzegorz Naumowicz zaprezentował słuchaczom unikalne zdjęcia przedstawiające wygląd dzisiejszych obiektów historycznych w ubiegłym wieku. Następnym punktem programu był poklasztorny kościół Wniebowzięcia NMP przy ul. Czerwińskiego. Podczas prezentacji była okazja do zadawania pytań. Mieszkańców Koźla tradycyjnie najbardziej interesowała przyszłość Kozielskiego Zamku oraz Baszty Montalamberta. Dyskutowano również o przyszłości budowli wybudowanych po 1945 roku. Gdy pogoda trochę się poprawiła wszyscy udali się na Rynek, aby poznać historię kozielskich kamienic.

Pełna treść wiadomości na: tygodnik7dni.pl/?p=9094
tygodnik7dni.pl, Źródło artykułu: tygodnik7dni.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kędzierzyńsko - kozielski - powiat w południowo - wschodniej części województwa opolskiego z siedzibą w mieście Kędzierzyn - Koźle. W skład powiatu wchodzą gminy: Bierawa, Cisek, Kędzierzyn – Koźle, Pawłowiczki, Polska Cerkiew i Reńska Wieś, zajmując powierzchnię 625,28 km kw.

  Atrakcje przyrodncize stanowią: rzeki (Odra, Bierawka, Kłodnica i Ruda), akwen „Dębowa”, Obszary Chronionego Krajobrazu (Łęg Zdzieszowicki i Bory Stobrawsko – Turawskie), Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park w Komornie i w Długomiłowicach oraz rezerwaty (Ligota Dolna”, „Płuźnica” i Tęczynów). Do zabytków zaliczone są: ruiny zamku z zabytkowym parkiem oraz elektrownia dworska z przełomu XIX i XX wieku w Sławięcicach, budynek prochowni, budynek forteczny z połowy XVIII wieku, śluza z 1830 roku, zespół wodociągów z 1903 roku, zespół zamkowy z około XIII wieku czy Fort im. Fryderyka Wilhelma w Koźlu, kompleks pałacowo – parkowy w Większycach, fragmenty średniowiecznego muru, baszta z XV wieku, ruiny zamku z ok. 1303 roku czy budowla zwana masztalarnią w Strzelcach Opolskich, Żędowicki młyn wodny u Thiela czy Zameczek Myśliwski z 1856 roku w gminie Zawadzkie.

  Gospodarka powiatu opiera się na przemyśle chemicznym (na terenie powiatu działa największy w kraju zakład chemiczny ZAK Spółka Akcyjna), stoczni i porcie na Odrze, kopalni piasku, dużym węźle kolejowym oraz zakładach usługowych i remontowo – budowlanych.

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa nr 40.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola