Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nieczynna linia kolejowa Kędzierzyn-Koźle - Strzelce Opolskie

 
Film przedstawiający nieczynną od 2000 roku linię kolejową łączącą Kędzierzyn-Koźle z Strzelcami Opolskimi. I. HISTORIA Linia powstała w latach 1934-36. Najpierw zbudowano odcinek Kędzierzyn - Leśnica (9,6 km), a następnie Leśnica - Strzelce Op. (20,5 km). Budowa tej jednotorowej linii wymagała wybudowania licznych wiaduktów i wysokich nasypów ze względu na sąsiadujący masyw Góry Św. Anny. Z Kędzierzyna można było dojechać bez częstych przesiadek do Dobrodzienia, Olesna, Kluczborka, a także do Częstochowy* II. DWORCE 1. Łąki Kozielskie 2. Leśnica 3. Zalesie Śląskie 4. Zimna Wódka 5. Strzelce Opolskie III. STAN I PRZEBIEG LINII 1. Stary odcinek linii (przed Kanałem Gliwickim) 2. Stary odcinek linii ( za Kanałem Gliwickim) 3. Odgałęzienie od linii Kedzierzyn-Opole 4. Tory w lesie 5. Przejazd w Raszowej, ambona na torze 6. Przejazd w Łąkach Kozielskich 7. Wiadukt w Leśnicy 8. Wiadukt w Lichyni 9. Most w Zalesiu 10. Most w Zimnej Wódce 11. Wiadukt AUTOSTRADY A4 12. Most koło Zimnej Wódki 13. Przejazd i most w Brzezinie 14. Wiadukt nad DK 94 15. Wiadukt nad linia kolejową Bytom-Wrocław *żródło: ''Dworzec kolejowy w Kędzierzynie na przestrzeni wieków'' dr Alfons Rataj

 


Olo4271
 
Data pliku video: 2012-05-05, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kędzierzyńsko - kozielski - powiat w południowo - wschodniej części województwa opolskiego z siedzibą w mieście Kędzierzyn - Koźle. W skład powiatu wchodzą gminy: Bierawa, Cisek, Kędzierzyn – Koźle, Pawłowiczki, Polska Cerkiew i Reńska Wieś, zajmując powierzchnię 625,28 km kw.

  Atrakcje przyrodncize stanowią: rzeki (Odra, Bierawka, Kłodnica i Ruda), akwen „Dębowa”, Obszary Chronionego Krajobrazu (Łęg Zdzieszowicki i Bory Stobrawsko – Turawskie), Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park w Komornie i w Długomiłowicach oraz rezerwaty (Ligota Dolna”, „Płuźnica” i Tęczynów). Do zabytków zaliczone są: ruiny zamku z zabytkowym parkiem oraz elektrownia dworska z przełomu XIX i XX wieku w Sławięcicach, budynek prochowni, budynek forteczny z połowy XVIII wieku, śluza z 1830 roku, zespół wodociągów z 1903 roku, zespół zamkowy z około XIII wieku czy Fort im. Fryderyka Wilhelma w Koźlu, kompleks pałacowo – parkowy w Większycach, fragmenty średniowiecznego muru, baszta z XV wieku, ruiny zamku z ok. 1303 roku czy budowla zwana masztalarnią w Strzelcach Opolskich, Żędowicki młyn wodny u Thiela czy Zameczek Myśliwski z 1856 roku w gminie Zawadzkie.

  Gospodarka powiatu opiera się na przemyśle chemicznym (na terenie powiatu działa największy w kraju zakład chemiczny ZAK Spółka Akcyjna), stoczni i porcie na Odrze, kopalni piasku, dużym węźle kolejowym oraz zakładach usługowych i remontowo – budowlanych.

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa nr 40.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola