Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wystawę "Historia Biblii" w Galerii Sztuk Wszelakich można odwiedzać do 30 września

Data publikacji: 2018-09-10, Data modyfikacji: 2018-10-08
A A AWydrukDrukuj  
 
W miniony czwartek 6 września 2018 roku, w Galerii Sztuk Wszelakich przy ul. Al. Jana Pawła II, odbył się wernisaż wystawy „Historia Biblii”. Rolę gospodarza pełnił proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Kędzierzynie ks. Dariusz Dawid. Organizatorami wystawy byli: Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, Fundacja Areopag oraz Kościół Ewangelicko – Augsburski w Kędzierzynie. Na uroczyste otwarcie wystawy zaproszono księdza Marka Uglorza, profesora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który wygłosił wykład pt. „W tej bibliotece jesteś najważniejszym bohaterem”. Biblia nie powstała przez przypadek – mówił ks. prof. Marek Uglorz – Ona powstała celowo, w konkretnym środowisku. Warto czytać te teksty, bo w nich jest niesamowita mądrość, nawet gdyby ktoś nie był religijny – dodał. Dalszą część spotkania poprowadził Dariusz Czyszczoń, Prezes Fundacji Areopag, która przygotowała wystawę. Słuchacze mieli możliwość prześledzenia 3500 lat historii Pisma Świętego od rękopisów odkrytych w Qumran, przez Septuagintę, Wulgatę aż do czasów, gdy przetłumaczona została na języki narodowe i stoi na półkach naszych biblioteczek. Każdy z uczestników wykładu mógł wziąć do ręki papirus czy skórę zwierzęcą na której spisano święte słowa, zobaczyć repliki kamiennych tablic z dziesięciorgiem przykazań i liczne reprinty Biblii. Można było również sprawdzić w dłoniach ciężar „ 30 – tu Judaszowych srebrników”. Wśród kilkunastu współczesnych reprintów znalazła się m.in. Biblia Gutenberga z 1455 roku, pierwsza wydrukowana książka, będąca jedną z wersji Wulgaty. Wystawę przygotowano głównie z myślą o młodzieży, aby przybliżyć jej całość historii powstania Pisma Świętego. Bardzo ograniczone programy szkolne pozwalają bowiem zgłębić jedynie fragmenty tej historii.

Pełna treść wiadomości na: tygodnik7dni.pl/?p=9080
tygodnik7dni.pl, Źródło artykułu: tygodnik7dni.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kędzierzyńsko - kozielski - powiat w południowo - wschodniej części województwa opolskiego z siedzibą w mieście Kędzierzyn - Koźle. W skład powiatu wchodzą gminy: Bierawa, Cisek, Kędzierzyn – Koźle, Pawłowiczki, Polska Cerkiew i Reńska Wieś, zajmując powierzchnię 625,28 km kw.

  Atrakcje przyrodncize stanowią: rzeki (Odra, Bierawka, Kłodnica i Ruda), akwen „Dębowa”, Obszary Chronionego Krajobrazu (Łęg Zdzieszowicki i Bory Stobrawsko – Turawskie), Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park w Komornie i w Długomiłowicach oraz rezerwaty (Ligota Dolna”, „Płuźnica” i Tęczynów). Do zabytków zaliczone są: ruiny zamku z zabytkowym parkiem oraz elektrownia dworska z przełomu XIX i XX wieku w Sławięcicach, budynek prochowni, budynek forteczny z połowy XVIII wieku, śluza z 1830 roku, zespół wodociągów z 1903 roku, zespół zamkowy z około XIII wieku czy Fort im. Fryderyka Wilhelma w Koźlu, kompleks pałacowo – parkowy w Większycach, fragmenty średniowiecznego muru, baszta z XV wieku, ruiny zamku z ok. 1303 roku czy budowla zwana masztalarnią w Strzelcach Opolskich, Żędowicki młyn wodny u Thiela czy Zameczek Myśliwski z 1856 roku w gminie Zawadzkie.

  Gospodarka powiatu opiera się na przemyśle chemicznym (na terenie powiatu działa największy w kraju zakład chemiczny ZAK Spółka Akcyjna), stoczni i porcie na Odrze, kopalni piasku, dużym węźle kolejowym oraz zakładach usługowych i remontowo – budowlanych.

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa nr 40.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola