Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zbliża się kolejne święto kina offowego

Data publikacji: 2018-10-05, Data modyfikacji: 2018-10-08
A A AWydrukDrukuj  
 
30 września prace zakończyła komisja kwalifikacyjna XXV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych „Publicystyka 2018”. Do oceny jury zakwalifikowali 56 tytułów zrealizowanych przez twórców niezależnych z Polski i 31 krajów ze wszystkich kontynentów. Wśród nadesłanych filmów było 81 filmów fabularnych, 56 dokumentów, 23 animacje oraz 36 filmów eksperymentalnych. W tym roku po raz pierwszy swoje filmy przysłali realizatorzy z Bangladeszu, Białorusi, Iranu, Libanu, Portugalii, Salwadoru, Syrii i Szwajcarii. Po kilkuletniej przerwie zgłoszenia przesłali też filmowcy z Czech i Węgier. Nie zabrakło również filmów zrealizowanych przez twórców z Chin, Indii i USA. Tradycyjnie największą ilość, aż 71 filmów, przysłali filmowcy z Hiszpanii. Bardzo dobrze zaprezentowali się także polscy realizatorzy, którzy nadesłali 61 produkcji. W tym zestawie było 26 tytułów zrealizowanych przez studentów z polskich uczelni artystycznych i filmowych oraz 35 filmów amatorskich. Ponadto głównymi realizatorkami 15 filmów były panie. W nadesłanych na festiwal filmach autorzy poruszali wiele ważnych zagadnień nurtujących obecnie społeczeństwa różnych krajów. Były filmy pokazujące problematykę migracyjną i losy uchodźców, sprawy ochrony środowiska, ludzi w podeszłym wieku, wojny w krajach afrykańskich, klęski żywiołowe oraz problemy mniejszości seksualnych. Podczas festiwalu, który odbędzie się w dniach 19-20 października, międzynarodowe jury dokona oceny zakwalifikowanych filmów i przyzna ich autorom nagrody. Dodatkowo swoją nagrodę wręczą też dziennikarze z lokalnych mediów.

Pełna treść wiadomości na: tygodnik7dni.pl/?p=9064
tygodnik7dni.pl, Źródło artykułu: tygodnik7dni.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kędzierzyńsko - kozielski - powiat w południowo - wschodniej części województwa opolskiego z siedzibą w mieście Kędzierzyn - Koźle. W skład powiatu wchodzą gminy: Bierawa, Cisek, Kędzierzyn – Koźle, Pawłowiczki, Polska Cerkiew i Reńska Wieś, zajmując powierzchnię 625,28 km kw.

  Atrakcje przyrodncize stanowią: rzeki (Odra, Bierawka, Kłodnica i Ruda), akwen „Dębowa”, Obszary Chronionego Krajobrazu (Łęg Zdzieszowicki i Bory Stobrawsko – Turawskie), Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park w Komornie i w Długomiłowicach oraz rezerwaty (Ligota Dolna”, „Płuźnica” i Tęczynów). Do zabytków zaliczone są: ruiny zamku z zabytkowym parkiem oraz elektrownia dworska z przełomu XIX i XX wieku w Sławięcicach, budynek prochowni, budynek forteczny z połowy XVIII wieku, śluza z 1830 roku, zespół wodociągów z 1903 roku, zespół zamkowy z około XIII wieku czy Fort im. Fryderyka Wilhelma w Koźlu, kompleks pałacowo – parkowy w Większycach, fragmenty średniowiecznego muru, baszta z XV wieku, ruiny zamku z ok. 1303 roku czy budowla zwana masztalarnią w Strzelcach Opolskich, Żędowicki młyn wodny u Thiela czy Zameczek Myśliwski z 1856 roku w gminie Zawadzkie.

  Gospodarka powiatu opiera się na przemyśle chemicznym (na terenie powiatu działa największy w kraju zakład chemiczny ZAK Spółka Akcyjna), stoczni i porcie na Odrze, kopalni piasku, dużym węźle kolejowym oraz zakładach usługowych i remontowo – budowlanych.

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa nr 40.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola