Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dr Szymon Solak opowiadał w Studni o dziejach księstwa kozielsko-bytomskiego

Data publikacji: 2018-09-20, Data modyfikacji: 2018-10-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Na lekcjach historii brakuje wiadomości z dziejów lokalnych warto więc wybrać się na prelekcję dotyczącą przeszłości ziem na których przyszło nam żyć. 14 września Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Fundacją Orląt Opolskich zaprosiła na prezentację pt. „Księstwo kozielsko-bytomskie. Miedzy koroną polską a czeską 1281 – 1355” wygłoszoną przez dr Szymona Solaka. Po przyłączeniu ziemi bytomskiej i oświęcimskiej do Państwa Polskiego w 1178 roku powstało księstwo opolsko-raciborskie. W 1281 roku książę Władysław podzielił je między czterech synów. Książę Kazimierz (zwany bytomskim) otrzymał część księstwa, która nosiła od tego czasu nazwę księstwa kozielsko – bytomskiego. -Za rządów Kazimierza bytomskiego (1281-1303) w Bytomiu wybudowano zamek oraz mury miejskie. Bytom stał się stolicą księstwa bytomsko – kozielskiego – mówił dr Szymon Solak – Koźle nadawane było małoletnim synom, aby nauczyli się samodzielnego rządzenia – dodał. Po Kazimierzu bytomskim księstwo miało jeszcze trzech władców. Byli to: Władysław bytomski (książę kozielski 1303-1337), Kazimierz kozielski (książę kozielski 1337 – 1342), Bolesław Kozielski (książę kozielski 1342 – 1355). Okres ich rządów to kluczenie w meandrach polityki między koroną czeską a polską. Kazimierz bytomski, pierwszy z władców księstwa kozielsko – bytomskiego był sojusznikiem Czech i w hołdzie złożonym Wacławowi II z dynastii Przemyślidów zobowiązał się udzielać pomocy przeciwko Władysławowi Łokietkowi. Za rządów kolejnych władców „różnie bywało”, z reguły jednak książęta kozielsko – bytomscy byli zależni od Czech. Jak ustalił dr Szymon Solak na podstawie mapy Śląska z lat 30 – tych XIV wieku przypuszczalny wykaz miejscowości wchodzących w skład księstwa kozielskiego w XIV wieku obejmował następujące osady z terenu dzisiejszego Kędzierzyna – Koźla: Koźle, Sławięcice, Kłodnica, Kędzierzyn, Rogi. Wydarzeniu gościny udzielił Oddział dla młodzieży Studnia Otwarta Kultura, który niedawno otwarto przy ul. Poniatowskiego.

Pełna treść wiadomości na: tygodnik7dni.pl/?p=9088
tygodnik7dni.pl, Źródło artykułu: tygodnik7dni.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kędzierzyńsko - kozielski - powiat w południowo - wschodniej części województwa opolskiego z siedzibą w mieście Kędzierzyn - Koźle. W skład powiatu wchodzą gminy: Bierawa, Cisek, Kędzierzyn – Koźle, Pawłowiczki, Polska Cerkiew i Reńska Wieś, zajmując powierzchnię 625,28 km kw.

  Atrakcje przyrodncize stanowią: rzeki (Odra, Bierawka, Kłodnica i Ruda), akwen „Dębowa”, Obszary Chronionego Krajobrazu (Łęg Zdzieszowicki i Bory Stobrawsko – Turawskie), Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park w Komornie i w Długomiłowicach oraz rezerwaty (Ligota Dolna”, „Płuźnica” i Tęczynów). Do zabytków zaliczone są: ruiny zamku z zabytkowym parkiem oraz elektrownia dworska z przełomu XIX i XX wieku w Sławięcicach, budynek prochowni, budynek forteczny z połowy XVIII wieku, śluza z 1830 roku, zespół wodociągów z 1903 roku, zespół zamkowy z około XIII wieku czy Fort im. Fryderyka Wilhelma w Koźlu, kompleks pałacowo – parkowy w Większycach, fragmenty średniowiecznego muru, baszta z XV wieku, ruiny zamku z ok. 1303 roku czy budowla zwana masztalarnią w Strzelcach Opolskich, Żędowicki młyn wodny u Thiela czy Zameczek Myśliwski z 1856 roku w gminie Zawadzkie.

  Gospodarka powiatu opiera się na przemyśle chemicznym (na terenie powiatu działa największy w kraju zakład chemiczny ZAK Spółka Akcyjna), stoczni i porcie na Odrze, kopalni piasku, dużym węźle kolejowym oraz zakładach usługowych i remontowo – budowlanych.

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa nr 40.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola