Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wiadomości
 
 

Nauczyciel na medal 2018 i Szkoła roku 2018 -...

Data dodania: 2018-12-12
Nauczycieli na medal i Szkoły Roku uhonorowaliśmy dzisiaj w Opolu. Liderami w województwie zostali: Jolanta Kuś z PSP nr 3 w Grodkowie, ksiądz Piotr Kierpal z PSP nr 1 w Zdzieszowicach,... więcej »
 
 

Biedronka Wigilia i święta 2018. Godziny otwarcia...

Data dodania: 2018-12-12
Biedronka w święta i wigilię. Sieć ogłosiła godziny otwarcia sklepów w okresie świątecznym w 2018 roku. Jak będą otwarte Biedronki w niedziele handlowe, wi... więcej »
 
 

Jakie drogi krajowe będą remontowane w 2019 roku?...

Data dodania: 2018-12-12
Budowa obwodnic miast, przebudowa niebezpiecznych odcinków dróg czy skrzyżowań - to plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na 2019 rok. więcej »
 
 

Kartki świąteczne do pobrania za darmo. KARTKI z...

Data dodania: 2018-12-12
Kartki świąteczne do pobrania za darmo [KARTKI Z ŻYCZENIAMI NA BOŻE NARODZENIE]. Szukasz kartek świątecznych na Boże Narodzenie, które mógłbyś wysła... więcej »
 
 

Bony dla pracowników 2018. Karpiowe w opolskich...

Data dodania: 2018-12-12
Bony dla pracowników 2018. Ile pieniędzy na święta dostają pracownicy opolskich firm i instytucji? więcej »
 
 

Ci ludzie nie mają pojęcia o istnieniu...

Data dodania: 2018-12-12
Wciąż są na świecie takie miejsca, gdzie ludzie nie mają pojęcia o istnieniu cywilizacji. Obecnie celowo izoluje się dane plemiona, gdyż nagłe zderzenie z rzeczywisto&... więcej »
 
 

Ponad 200 ognisk afrykańskiego pomoru świń w...

Data dodania: 2018-12-11
Jerzy Kowalczyk, powiatowy lekarz weterynarii w Łowiczu przekazał nam celem publikacji artykuł pokazujący skalę choroby wirusowej - afrykańskiego pomoru świń - w naszym kra... więcej »
 
 

Mons Kallentoft: ludzie niedoskonali są bardziej...

Data dodania: 2018-12-10
Mons Kallentoft zasłynął powieściami kryminalnymi o niepokornej policjantce Malin Fors. Na życzenie czytelników stworzył nowego bohatera, Zacka i poświęcił mu s... więcej »
 
 

Kiermasz świąteczny i żywa szopka w...

Data dodania: 2018-12-08
Bożonarodzeniowy jarmark stanął w sobotę na placu Rady Europy. Można tu kupić niemal wszystko, co jest związane z nadchodzącymi świętami. więcej »
 
 

Opolska droga rzeczna. Wszystkie oblicza Odry w...

Data dodania: 2018-12-07
"Opolska droga rzeczna" to tytuł dwuczęściowego wydawnictwa na temat Odry przygotowanego przez Archiwum Państwowe w Opolu. Jedną z tych części jest album ze zdjęciami Jer... więcej »
 


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 917
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kędzierzyńsko - kozielski - powiat w południowo - wschodniej części województwa opolskiego z siedzibą w mieście Kędzierzyn - Koźle. W skład powiatu wchodzą gminy: Bierawa, Cisek, Kędzierzyn – Koźle, Pawłowiczki, Polska Cerkiew i Reńska Wieś, zajmując powierzchnię 625,28 km kw.

  Atrakcje przyrodncize stanowią: rzeki (Odra, Bierawka, Kłodnica i Ruda), akwen „Dębowa”, Obszary Chronionego Krajobrazu (Łęg Zdzieszowicki i Bory Stobrawsko – Turawskie), Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park w Komornie i w Długomiłowicach oraz rezerwaty (Ligota Dolna”, „Płuźnica” i Tęczynów). Do zabytków zaliczone są: ruiny zamku z zabytkowym parkiem oraz elektrownia dworska z przełomu XIX i XX wieku w Sławięcicach, budynek prochowni, budynek forteczny z połowy XVIII wieku, śluza z 1830 roku, zespół wodociągów z 1903 roku, zespół zamkowy z około XIII wieku czy Fort im. Fryderyka Wilhelma w Koźlu, kompleks pałacowo – parkowy w Większycach, fragmenty średniowiecznego muru, baszta z XV wieku, ruiny zamku z ok. 1303 roku czy budowla zwana masztalarnią w Strzelcach Opolskich, Żędowicki młyn wodny u Thiela czy Zameczek Myśliwski z 1856 roku w gminie Zawadzkie.

  Gospodarka powiatu opiera się na przemyśle chemicznym (na terenie powiatu działa największy w kraju zakład chemiczny ZAK Spółka Akcyjna), stoczni i porcie na Odrze, kopalni piasku, dużym węźle kolejowym oraz zakładach usługowych i remontowo – budowlanych.

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa nr 40.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola