Falck od 2001 roku jest częścią publicznego systemu ratownictwa.
Lekarz poza kadrem powoływał się na jakieś zajmowane, eksponowane stanowisko w ZOZ-ie, a ponieważ ochrona wizerunku nie dotyczy funkcjonariuszy publicznych więc byłem pewien, że pan ten właśnie się mocno kompromituje. Prawo do prywatności czy ochrony wizerunku nie dotyczy okoliczności pełnienia funkcji publicznych. Przepisy jednoznacznie wskazują na pierwszeństwo transparentności i jawności życia publicznego. Ponadto, tylko jako lekarz bez powoływania się na kierownicze stanowisko, także nie mógłby skorzystać z ochrony prywatności. Nie jako funkcjonariusz ale osoba publiczna. Lekarz związany kontraktem z NFZ w zakresie zadań wynikających z tego kontraktu jest traktowany jako osoba pełniąca funkcje publiczne. Chcąc się jednak upewnić poklikałem trochę i znalazłem. W uchwale z 20 czerwca 2001 r. (sygn. akt I KZP 5/2001)Sąd Najwyższy wypowiedział pogląd, iż „czynności lekarskie stanowiące udzielanie świadczeń zdrowotnych w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, wykonywane w ramach świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (...) mieszczą się w zakresie pełnienia funkcji publicznej”.
Istotne jest również to, że lekarz ten pomylił fakt nagrwania z rozpowszechnianiem. Samo nagrywanie osoby trzeciej, bez jej zgody, nie jest zabronione przez prawo. I niczym nie różni się od patrzenia i zapamiętywania. W ocenie tego lekarza uniemożliwiało mu to podjęcie czynności ratowniczych. W mojej ocenie odmowa udzielenia pomocy choremu do chwili przybycia policji to poważne, nieuzasadnione spowodowanie zagrożenia życia i zdrowia.
Powiat kędzierzyńsko - kozielski - powiat w południowo - wschodniej części województwa opolskiego z siedzibą w mieście Kędzierzyn - Koźle. W skład powiatu wchodzą gminy: Bierawa, Cisek, Kędzierzyn – Koźle, Pawłowiczki, Polska Cerkiew i Reńska Wieś, zajmując powierzchnię 625,28 km kw.
Atrakcje przyrodncize stanowią: rzeki (Odra, Bierawka, Kłodnica i Ruda), akwen „Dębowa”, Obszary Chronionego Krajobrazu (Łęg Zdzieszowicki i Bory Stobrawsko – Turawskie), Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park w Komornie i w Długomiłowicach oraz rezerwaty (Ligota Dolna”, „Płuźnica” i Tęczynów). Do zabytków zaliczone są: ruiny zamku z zabytkowym parkiem oraz elektrownia dworska z przełomu XIX i XX wieku w Sławięcicach, budynek prochowni, budynek forteczny z połowy XVIII wieku, śluza z 1830 roku, zespół wodociągów z 1903 roku, zespół zamkowy z około XIII wieku czy Fort im. Fryderyka Wilhelma w Koźlu, kompleks pałacowo – parkowy w Większycach, fragmenty średniowiecznego muru, baszta z XV wieku, ruiny zamku z ok. 1303 roku czy budowla zwana masztalarnią w Strzelcach Opolskich, Żędowicki młyn wodny u Thiela czy Zameczek Myśliwski z 1856 roku w gminie Zawadzkie.
Gospodarka powiatu opiera się na przemyśle chemicznym (na terenie powiatu działa największy w kraju zakład chemiczny ZAK Spółka Akcyjna), stoczni i porcie na Odrze, kopalni piasku, dużym węźle kolejowym oraz zakładach usługowych i remontowo – budowlanych.
Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa nr 40.