Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Profesor Andrzej Niwiński z ostatnim wykładem o starożytnym Egipcie w Kędzierzynie-Koźlu

Data publikacji: 2018-07-31, Data modyfikacji: 2018-08-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Po raz piąty, 24 lipca mieszkańcy naszego miasta zostali zaproszeni na wykład o starożytnym Egipcie. Tym razem mogliśmy towarzyszyć budowniczym piramid i innych monumentalnych budowli. Kolejny raz profesor zapoznał pasjonatów historii z fragmentem dziejów, o którym wprawdzie słyszeliśmy podczas szkolnych lekcji lecz kultura masowa stworzyła wiele błędnych wyobrażeń na temat budowniczych starożytnych budowli. Czy piramidy naprawdę wznosili niewolnicy? A może jak pisze Erich von Daeniken zbudowali je przybysze z pozaziemskich cywilizacji? – Wszystkie monumentalne budowle wznoszono w krótkim okresie wylewów Nilu, czyli w okresie lipca i sierpnia – mówił prof. Niwiński – Do prac budowlanych wykorzystywano rolników, którzy stanowili ponad 90% społeczeństwa i w miesiącach letnich nie mieli pracy – dodał. Starożytni Egipcjanie wznosili budowle o wysokości nawet 18 metrów czyli dzisiejszych 6 -7 piętrowych budynków. Obeliski były jeszcze wyższe, osiągały ponad 30 metrów wysokości i wykute były z jednego kawałka granitu. Niewiele osób wie, iż wzniesione przez starożytnych Egipcjan fortece nigdy nie zostały zdobyte. – Dlaczego piramidy uważano za cud świata? Czy są one piękne ? – pytał profesor Niwiński – W starożytności wyglądały one zupełnie inaczej. – wyjaśnił – Pokryte były białą okładziną wapienną, brzegi piramidy tworzyły gigantyczne lustra, a słońce odbijało się w tych lustrach. – dodał profesor. Faraon po śmierci miał według wierzeń starożytnych Egipcjan łączyć się w ten sposób ze swoim ojcem Słońcem. Miłym akcentem kończącym wykłady w naszym mieście było losowanie książek prof. Niwińskiego oraz zwiedzanie wraz z profesorem wystawy pt. „Tajemnice starożytnego Egiptu i ich odkrywanie” w Galerii Strych w Domu Kultury „Koźle”. Organizatorem wszystkich wykładów oraz wystawy było Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji.

Pełna treść wiadomości na: tygodnik7dni.pl/?p=8945
tygodnik7dni.pl, Źródło artykułu: tygodnik7dni.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kędzierzyńsko - kozielski - powiat w południowo - wschodniej części województwa opolskiego z siedzibą w mieście Kędzierzyn - Koźle. W skład powiatu wchodzą gminy: Bierawa, Cisek, Kędzierzyn – Koźle, Pawłowiczki, Polska Cerkiew i Reńska Wieś, zajmując powierzchnię 625,28 km kw.

  Atrakcje przyrodncize stanowią: rzeki (Odra, Bierawka, Kłodnica i Ruda), akwen „Dębowa”, Obszary Chronionego Krajobrazu (Łęg Zdzieszowicki i Bory Stobrawsko – Turawskie), Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park w Komornie i w Długomiłowicach oraz rezerwaty (Ligota Dolna”, „Płuźnica” i Tęczynów). Do zabytków zaliczone są: ruiny zamku z zabytkowym parkiem oraz elektrownia dworska z przełomu XIX i XX wieku w Sławięcicach, budynek prochowni, budynek forteczny z połowy XVIII wieku, śluza z 1830 roku, zespół wodociągów z 1903 roku, zespół zamkowy z około XIII wieku czy Fort im. Fryderyka Wilhelma w Koźlu, kompleks pałacowo – parkowy w Większycach, fragmenty średniowiecznego muru, baszta z XV wieku, ruiny zamku z ok. 1303 roku czy budowla zwana masztalarnią w Strzelcach Opolskich, Żędowicki młyn wodny u Thiela czy Zameczek Myśliwski z 1856 roku w gminie Zawadzkie.

  Gospodarka powiatu opiera się na przemyśle chemicznym (na terenie powiatu działa największy w kraju zakład chemiczny ZAK Spółka Akcyjna), stoczni i porcie na Odrze, kopalni piasku, dużym węźle kolejowym oraz zakładach usługowych i remontowo – budowlanych.

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa nr 40.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola